يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
گالری تصاویر
پیوندهای مهم

مقررات مالیاتی

مقررات مالیاتی:

بخش عمده در آمد دولت مالزی از طریق اخذ مالیات و سایر عوارض بدست می آید. پرداختن مالیات و سایر عوارض به دولت که نظام مالیاتی پیشرفته ایی را اجرا می کند، برای مردم عادی شده است. در مالزی دو نوع مالیات مستقیم و غیر‌مستقیم وجود دارد. اصولا هر نوع فعالیتی که منجر به کسب درآمد می شود، مشمول مالیات است.

مالیات شرکت ها ( اشخاص حقوقی ) :

میزان مالیات در سال ۲۰۰۹ برای شرکت ها ۲۵ درصد از سود ( یعنی فروش منهای هزینه‌ها) تعیین گردید. مالیات شرکتها در سال ۲۰۰۸ یک درصد بیشتر از سال ۲۰۰۹ بود.

برخی از شرکتها که مستقیما کالا یا خدمات خود را به مصرف‌کننده عرضه   می کنند مانند هتلها، سوپرمارکتها، اغذیه فروشها و فروشندگان انواع کالاها علاوه بر پرداخت مالیات بابت سود حاصله، باید مالیات مستقیم فروش یعنی sales tax  نیز از مشتری دریافت نموده و به دولت پرداخت نمایند. نرخ مالیات فروش بطور کلی ده درصد است، اما استثناهایی نیز وجود دارد مثلا برای مواد غذایی غیر اساسی ۵ درصد و برای الکل و سیگار ۲۰ درصد مالیات باید پرداخت شود. این رقم باید در هر فاکتور یا رسید صادر شده توسط واحد صنفی به صورتحساب اضافه شده باشد و به صورت منظم به دولت پرداخت شود. در برخی موارد، این مالیات در قیمت پایه اجناس لحاظ شده است، بنابراین مشتری هنگام خرید متوجه پرداخت مالیات مستقیم نمی شود. برای شرکت‌های خدماتی، مانند مشاوران املاک، آرایشگر‌ها، مالیات مستقیم خدمات ۵ درصد است که باید به هزینه خدمات در فاکتور افزوده شود.

اصولا شرکت های تازه تاسیس حداکثر بعد از  ۱۸ ماه از روز ثبت شرکت، باید اولین اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل اداره مالیات بدهند. با وجود آنکه شرکت‌ها در سال‌های اول و دوم ممکن است سودده نباشند، اما بهتر است مالیات هر چند اندکی را اظهار نموده و پرداخت نمایند. توجه کنید که نحوه تنظیم نخستین اظهار‌نامه از اهمیت بالایی برخوردار است چون نخستین اظهارنامه ملاک عملیات مالیاتی در سال‌های آتی می‌باشد. افرادی که با استفاده از ثبت شرکت در مالزی ویزای کار گرفته‌اند نیز باید مالیات شخصی پرداخت کنند.

اگر ثبت شرکت بدرستی انجام نشود، در هنگام پرداخت مالیات اول یا دوم با مشکل مواجه می‌شود. یکی از روشهای نادرست ثبت شرکت عدم واریز حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت هاست که برای اکثر فعالیت‌های تجاری حداقل سرمایه معادل یک میلیون رینگیت است که در صحیح‌ترین حالت باید به صورت نقدی وارد حساب بانکی شرکت شود تا اثبات وجود سرمایه باشد. اما برخی از کارپردازان در عمل سرمایه شرکت را به صورت مجازی به اثبات می‌رسانند به این صورت که به جای سرمایه واقعی که می‌بایست در حساب بانکی هر شرکت مشهود باشد با ساخت فاکتور یا قرارداد‌های پیمانکاری این موارد را به جای سرمایه به ثبت می‌رسانند. در هر صورت فاکتور خرید می‌بایست با موارد استهلاکات در اظهارنامه توجیه شود. قراردادهای پیمانکاری مشمول مالیات مستقیم و غیر مستقیم هستند. ناآگاهی صاحبان شرکت از وجود چنین فاکتورها و قراردادهایی در هنگام تنظیم اظهارنامه دردسر ساز است. حتی در صورت اطلاع صاحبان شرکت از وقایع پشت پرده، پرداخت مالیات قراردادها و توجیه استهلاک دارایی‌های شرکت اجتناب ‌ناپذیر است. سخت‌گیری‌های اداره مهاجرت برای عدم تمدید ویزای کار می‌تواند به صورت جدی از تمدید مجوزهای حرفه‌ای و ویزای کار صاحبان و کارکنان شرکت‌هایی که مشکل مالیاتی دارند، جلوگیری نماید.

بطور کلی همه شرکتها موظف به پرداخت مالیات هستند. اما در بعضی مناطق مانند لنکاوی عوارض گمرکی اجناس مختلف حتی الکل یا سیگار از معافیت‌هایی برخوردارند. این به معنای آن نیست که تاجران این کالاها نیز از مالیات معافند. یا در برخی مناطق مانند بندر کلانگ تنها اگر شرکتی فعالیت تولیدی داشته باشد و ۸۰ درصد از کل تولیدات خود را صادر نماید از مالیات معاف می‌شود، ولی این به معنای آن نیست که بازرگانی بین‌المللی یا رستوران و سوپر مارکت هم در این مناطق به طور کلی از مالیات معاف با‌شند. در بعضی موارد ممکن است شرکت‌هایی که روی مواردی خاص از فناوری نظیر آی‌تی و بیوتکنولوژی فعالیت می‌کنند تسهیلات یا معافیت‌هایی داشته باشند ولی این هم دلیل نمی‌شود هر شرکتی که با این عناوین به ثبت رسیده از مالیات معاف شود، بلکه معافیت‌ها تنها به پروژه‌های خاص که از سوی دولت تشویق می‌شوند، تعلق می‌گیرد.

مالیات اشخاص :

این نوع مالیات در خصوص افراد حقیقی دارندگان ویزای کار می باشد. دارندگان ویزای کار مالزی از حیث نوع کار و درآمد به دو دسته تقسیم می‌شوند.

الف : دسته اول افرادی از قبیل مستخدمین و کارگرهای جزء هستند که با قراردادهای تامین نیروی انسانی به صورت گروهی وارد مالزی می‌شوند. این دسته از کارگران چون از دستمزدهای پایین برخوردارند مشمول مالیات نیستند یا اگر مالیاتی متوجه فعالیت آن‌ها باشد هماهنگی و پرداخت آن بر عهده شرکت‌های نیروی انسانی است.

ب : اما دسته دوم ویزای (DP10) می باشد که متعلق به افرادی است که با ثبت شرکت در این کشور، ویزای کار گرفته‌اند یا به عنوان کارشناس و نیروی متخصص در استخدام شرکتی هستند. این دسته مطابق با اطلاعات موجود می‌بایست مالیات حاصل از درآمد خود در مالزی را پرداخت نمایند. توجه کنید اگر فردی با ثبت شرکت در مالزی ویزا گرفته باشد باید دو نوع مالیات پرداخت کند؛ مالیات اول که مالیات شرکت است و در صورتی که شرکت سود ده باشد مشمول مالیات می‌شود که شرح آن در ابتدا آمد. اما دارنده ویزای کار نیز می‌بایست بر اساس اظهار حداقل حقوق ماهانه پنج هزار رینگیت مالیات شخصی خود را پرداخت کند. نمی‌شود ویزای کار داشت و حقوق نگرفت، لذا حتی در صورتی که مالیات شامل حال شرکتی نشود، مدیر عامل، اعضای هیات مدیره و کارمندان اگر از ویزای کار استفاده می‌کنند، باید مالیات بپردازند.

میزان مالیات برای خارجی‌های دارنده ویزای کار تا بیست و هشت درصد حقوق است. اما درصد مالیات برای دارنده ویزای کار در شرایط مختلف متفاوت است. اگر دارنده ویزا در سال، بیش از ۱۸۲ روز یا حدود شش ماه به صورت مستمر در مالزی باشد به عنوان نیروی کار مقیم به حساب می‌آید و در عمل مالیاتش حدود ۱۲ درصد از حقوق است. تا زمانی که فرد مقیم محسوب نشود یعنی مدت اقامت مستمرش در مالزی پس از اخذ ویزای کار همواره کمتر از شش ماه باشد، مبلغ مالیات پرداختی معمولا ۲۳ درصد از حقوق است.

خاطر نشان می گردد که عدم پرداخت مالیات علاوه بر اینکه نام فرد را در لیست سیاه محدودیت‌های مالی و بانکی وارد می‌کند، تمدید ویزا را نیز مشکل می‌کند. برخی از شرکت های خارجی اقدام به خرید سهمیه روادید شرکتهای دیگر را می کنند. مثلا شرکتی با توجه به فعالیت‌های خود می‌تواند برای ۱۰ نفر روادید کار بگیرد، اما چون نیازی به این تعداد نیروی خارجی ندارد، تعدادی از سهمیه های خود را بفروش می رساند. اما از آنجائیکه روادید باید مبنای صحیح قانونی داشته باشد و مسوولیت‌های حقوقی ویزا به صورت مستقیم متوجه دارنده آن است. در مورد این سهمیه‌های فروشی چون در بعضی موارد حتی شرکتی که بابت آن ویزا صادر می‌شود نیز از موضوع اطلاع ندارد، دارنده ویزا حتی اگر بخواهد هم نمی‌تواند، پرونده مالیاتی تشکیل دهد. چون تشکیل پرونده مالیاتی کارکنان نیازمند مکاتبه و همکاری شرکتی است که فرد را در استخدام دارد.

در حالت دیگر، برخی از نمایندگان شرکت‌های خارجی هستند روادید کار خود را با مجوزی که برای تاسیس دفتر نمایندگی یا دفتر منطقه‌ای اخذ کرده‌اند، دریافت کرده اند. اینگونه شرکت‌های خارجی و دفاتر نمایندگی آنها چون در مالزی مستقیما درگیر فعالیت‌های درآمد‌زا نیستند، از مالیات معاف هستند، اما نمایندگان این شرکت‌ها که دارای ویزای کار هستند به صورت طبیعی درست مثل سایر دارندگان ویزای کار باید مالیات شخصی پرداخت کنند.

اگر دارنده ویزای دانشجویی مطابق اجازه قانونی مبنی بر اشتغال پاره وقت در مشاغل مجاز تا ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشد چون به طور معمول درآمدی بیش از ماهی ۲ هزار رینگیت ندارند، معاف از مالیات هستند. در صورت کسب درآمد بیش از این مبلغ می‌بایست با یک حسابدار برای انجام ترتیبات قانونی مشورت کنند.

خارجیانی که ویزای خانه دوم (MM2H) مالزی را دارند از بابت درآمدهای خود خارج از مالزی معاف از مالیات هستند. با توجه به آزادی کامل این افراد در ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب و کار در مالزی این افراد باز نیازی به پرداخت مالیات شخصی ندارند، چون حتی با وجود ثبت شرکت و درگیری در فعالیت‌های تجاری نیازی به اظهار حقوق برای خود ندارند. لذا مالیاتی نیز پرداخت نمی‌کنند. بدیهی است که شرکت‌های این افراد که در مالزی ثبت شده‌اند مانند سایر شرکت‌ها ( به عنوان شخص حقوقی ) در صورت سود ده بودن می‌بایست مالیات پرداخت کنند، اما عواید شخصی این افراد با مشورت یک حسابدار خبره می‌تواند از مالیات معاف باشد.

دارندگان ویزای وابسته (dependant pass)، از میان همه دارندگان این نوع ویزا تنها همسران دارندگان ویزای کار به صورت قانونی مجازند ضمن هماهنگی با اداره مهاجرت در شرکت‌های متعلق به همسران‌شان یا هر شرکت دیگری مشغول به کار شوند. این افراد نیز با توجه به میزان حقوق دریافتی می‌بایست مالیات پرداخت کنند. شرایط مالیات این افراد تا حد زیادی مشابه دارندگان ویزای کار است.

مالیات ارزش افزوده :

مالیات ارزش افزوده پیچیدگی‌های زیادی دارد که در این مقاله نمی گنجد. در مالزی مالیات ارزش افزوده بر املاک از سال ۲۰۰۷ لغو شده است، یعنی اگر شخصی ملک بخرد و پس از مدتی گران‌تر بفروشد سود حاصله از فروش آن ملک از پرداخت مالیات معاف است.

 

معافیت های مالیاتی:

معافیت ها یا بازپرداخت بخشی از مالیات از سوی دولت به مالیات دهنده امتیازاتی است که دولت به منظور جهت‌دهی به توسعه انسانی و افزایش کیفیت زندگی در اختیار مالیات‌ دهندگان قرار می‌دهد.

برخی از معافیت های مالیاتی به این شرح می باشند :

هزینه های مربوط به بیمه عمر: مبلغ پرداختی برای بیمه عمر می‌تواند بخشی از مالیات فرد را کاهش          دهد.
هزینه های مربوط به کالاهای فرهنگی و کتاب: هزینه‌ای که بابت خرید کتاب پرداخت می‌شود تا سالی          ۱۰۰۰  رینگیت از مالیات کسر می شود.
هزینه های مربوط به رایانه: با خرید رایانه تا سالی ۵ هزار رینگیت، عینا از مالیات کسر می‌شود.
هزینه‌های درمانی: بابت هزینه‌های درمانی در صورت اثبات تا حدی از مالیات کسر می‌شود.
هزینه های مربوط به بیمه درمانی: بخشی از مبالغ پرداختی برای بیمه‌های درمانی نیز قابلیت کسر شدن از مالیات را دارند.

هزینه های مربوط به زکات: مسلمانانی که زکات اموال خود را به مراجع مورد تائید دولت مالزی پرداخت کنند، می توانند کل مبلغ زکات را از مالیات کسر ‌کنند.

هزینه‌های درمانی پدر و مادر: اگر والدین فرد مالیات‌دهنده بیمار شوند و هزینه‌های درمانی آنها از سوی فرزندی که مالیات پرداخت می کند، پرداخت می شود، فرزند می‌توانند بابت این هزینه‌ها از بخشی از مالیات خود بخشوده شود.

هزینه‌های تحصیلی: برخی هزینه‌های آموزشی حتی هزینه شرکت در سمینار‌های آموزشی قابل کسر از مالیات هستند. همچنین شهریه دوره‌های تحصیلات تکمیلی از مالیات قابل کسر هستند.

مزایای پرداخت مالیات در مالزی:

پرداخت مالیات جدای از منافع عمومی، اجتماعی و اخلاقی برای شرکت‌ها بجز کمک موثر به تمدید مجوزها و ویزاهای کار، مهم‌ترین حسن پرداخت مالیات به موقع و خوش حسابی ایجاد فرصت برای دریافت وام‌های تجاری است. بطور معمول شرکتی که دو تا سه سال سود ده باشد و مالیات نیز به موقع پرداخت کرده باشد می‌تواند از بانک‌ها تسهیلات مختلفی برای توسعه کسب و کار، انجام پروژه‌های جدید، خرید امکانات مورد نیاز و حتی دریافت یوزانس (سایر اعتبارات بانکی) در معاملات بین‌المللی دریافت نماید.

برای اشخاص حقیقی نیز به همین صورت پرداخت مالیات تسهیلاتی نظیر وام و دریافت اعتبار بانکی به همراه خواهد داشت. افراد حقیقی این امکان را دارند که بلافاصله پس از دریافت ویزای کار داوطلبانه پرداخت مالیات را به صورت ماهانه انجام دهند. اغلب بانک‌ها ۳ ماه پرداخت مستمر مالیات را معیار قابل قبولی برای اراده تسهیلات می‌دانند. در پایان سال مالی فرد می‌تواند با مراجعه به اداره دارایی و ارائه اسناد و فاکتور‌های مربوط به بخشودگی‌ها درخواست بازپرداخت مبالغ قابل بخشایش به خود را نماید. به طور معمول اداره مالیات ۴۰ روز پس از تقدیم درخواست با صدور یک چک مبلغ بخشودگی را به مالیات دهنده مسترد می‌نماید.

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران