پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧
گالری تصاویر
پیوندهای مهم

احزاب سیاسی مالزی

احزاب سیاسی مالزی:

يكي از ويژگيهاي كشور مالزي وجود احزاب سياسي متعدد و برگزاري انتخابات بر اساس مبارزات حزبي است. اغلب احزاب سیاسی مالزی در ابتدا بر اساس قوم و نژاد ساکن در کشور شکل گرفته اند. در اين كشور حدود 40 حزب در صحنه سياسي و انتخابات فعال مي باشند كه قدرتمندترين آنها جبهه متحد ملي به رهبری نجیب تون رزاق نخست وزیر فعلی متشکل از سیزده حزب سیاسی بزرگ و کوچک است. حزب آمنو بزرگترین حزب سیاسی مجموعه جبهه ملی به شمار می رود. جبهه ملی در مجموع 133 کرسی مجلس نمایندگان را در اختیار دارد اما جبهه مخالفین از 89 کرسی در مجلس مذکور برخوردارند. همچنین لازم به ذکر است که از مجموع 505 کرسی مجالس ایالتی، جبهه ملی تعداد 275 کرسی و جبهه مخالفین 230 کرسی را به خود اختصاص داده است.

ذیلاً به مهمترین احزاب سیاسی مالزی با توجه به نتیجه انتخابات سراسری پارلمانی مالزی در تاریخ 5 می 2013 برای یک دوره پنجساله (2018-2013) اشاره می گردد که در دو جبهه ائتلاف جبهه ملی (BN) و ائتلاف مخالفین موسوم به ائتلاف مردمی (PR) قرار دارند.  

جبهه ملی (BN):

احزاب حاضر در جبهه ملی عبارتند از:

1-    UMNO (سازمان ملی ملایوهای متحد معروف به آمنو) که بزرگترين حزب در اتحاديه جبهه ملی محسوب می گردد. این سازمان سیاسی در سال 1946 میلادی تأسيس شد و به قويترين جريان سياسي در طول سالهاي كسب استقلال و پس از آن تبديل گرديده است. نجیب رزاق نخست وزیر کنونی مالزی رهبری این حزب را نیز بعهده دارد و معاون وی محی الدین یاسین قائم مقامی حزب را در اختیار دارد. این حزب علاوه بر کمیته مرکزی دارای سه شاخه مهم زنان، جوانان و دختران می باشد. کمیته مرکزی حزب از بیش از 50 نفر عضو برخوردار است که علاوه بر رئیس و قائم مقام، سه پست نواب رئیس حزب از جمله مناصب مهم در دفتر مرکزی حزب به شمار می روند. احمد زاهد حمیدی وزیر کشور، شافعی اپدال وزیر توسعه مناطق برون شهری، و هشام الدین حسین وزیر دفاع نواب رئیس حزب آمنو برای یک دوره سه ساله (2016-2013) می باشند. مخریز ماهاتیر فرزند ماهاتیر و سروزیر ایالت کداح هرچند توانست آراء نسبتا خوبی در انتخابات سراسری داخلی حزب در 19 اکتبر 2013 کسب نماید اما در کسب کرسی نائب رئیسی حزب ناکام ماند. ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی هرچند در حال حاضر رئیس حزب آمنو نیست اما بعنوان مشاور حزب نقش مهمی در هدایت و رهبری آمنو ایفا می نماید. وی با شعار جوانگرایی در حزب سعی نمود فرزندش مخریز را برای کسب کرسی نائب رئیسی حزب مشارکت دهد. این حزب با دارا بودن حدود 5/3 میلیون نفر عضو، دارای 191 شعبه در سراسر کشور است. 

2-    حزب MCA (اتحادیه چینی های مالزی) که یک حزب چینی تبار است و دارای 7 کرسی در مجلس نمایندگان می باشد و 8 کرسی از کرسیهای مجلس قبلی را از دست داده است. این حزب حضور موفقی در انتخابات سراسری 5 می 2013 مالزی نداشته و علیرغم اینکه نخست وزیر یک کرسی وزارتخانه را برای این حزب در نظر گرفته است ولی نشست سراسری نمایندگان حزب در ماه اکتبر 2013 در کوالالامپور با حضور نماینده حزب در کابینه موافقت ننموده است.    

3-    MIC (کنگره هند های مالزی) که یک حزب هندی تبار است. این حزب دارای 4 کرسی در مجلس نمایندگان است و در مقایسه با مجلس قبلی، یک کرسی بر کرسیهای این حزب در انتخابات سراسری 2013 اضافه شده است. آقای پالانیول هم اکنون رهبری این حزب را بعهده دارد.

4-    Gerakan (جنبش مردم مالزی) که اغلب چینی تبارها در این حزب حضور دارند. حزب مذکور فقط یک کرسی مجلس نمایندگان را در اختیار دارد در حالیکه در مجلس قبلی دو کرسی را در اختیار داشت. نمایندگان شعبات این حزب در چهل و دومین نشست سراسری در کوالالامپور در اکتبر 2013 در کوالالامپور تصمیم به ادامه حضور در ائتلاف جبهه ملی گرفتند هرچند که پیشنهاداتی مبنی بر خروج از ائتلاف از سوی برخی شعبات حزب مطرح شده بود. برخلاف حزب چینی تبار MCA، شعبات این حزب از حضور نماینده خود در کابینه استقبال نمودند.   

5-    PBB (حزب بومی پوتراهای متحد ساراواک) که در ایالت ساراواک واقع در منطقه شرقی مالزی فعال است. حزب مذکور از 14 کرسی پارلمانی در مجلس نمایندگان برخوردار است.

6-     SUPP (حزب مردم متحد ساراواک) نیز تنها یک کرسی پارلمانی را در انتخابات سراسری 2013 کسب نموده است در حالیکه در مجلس قبلی دارای 6 کرسی بود.

7-    SPDP (حزب دموکراتیک توسعه ساراواک) که دارای 4 کرسی پارلمانی در مجلس نمایندگان است و توانست در انتخابات سراسری 2013 کرسیهای قبلی خود را در مجلس حفظ نماید.

8-    PRS (حزب مردم ساراواک) نیز توانست شش کرسی پارلمانی خود را در مجلس نمایندگان مالزی حفظ نماید.

9-    UPKO (سازمان متحد Pasokmomogun Kadazandusun Murut) که از جمله احزاب مالزی شرقی می باشد و با از دست دادن یک کرسی در انتخابات سراسری 2013، هم اکنون دارای 3 کرسی در مجلس نمایندگان مالزی است.

10-   حزب PBS (حزب متحد صباح) در ایالت صباح واقع در مالزی شرقی فعال است و با کسب یک کرسی بیشتر در انتخابات سراسری اخیر هم اکنون از 4 کرسی در مجلس نمایندگان برخوردار است.

11-   حزب PBRS (حزب متحد مردم صباح) فقط از یک کرسی پارلمانی در مجلس نمایندگان مالزی برخوردار است.

12-   حزب LDP (حزب لیبرال دموکراتیک) در انتخابات سراسری 2013 مالزی نتوانست از تنها کرسی خود که در مجلس قبلی در اختیار داشت دفاع نماید.

13-   PPP (حزب ترقی مردم) نیز در این دوره از مجلس مالزی (2018-2013) از کرسی در مجلس نمایندگان برخوردار نیست.

جبهه مخالفین یا ائتلاف مردم (PR):

احزاب جبهه مخالفین موسوم به ائتلاف مردم (PR) شامل سه حزب سیاسی PKR، PAS، و DAP می باشند. این جبهه در انتخابات سراسری 5 می 2013 موفق شد با کسب 7 کرسی بیشتر نسبت به مجلس قبلی تعداد 89 کرسی را در مجلس نمایندگان به خود اختصاص دهد. احزاب ائتلافی در جبهه مذکور عبارتند از:

1-    PKR (حزب عدالت مردم) که رهبری آن را همسر انور ابراهیم به عهده دارد. انور ابراهیم مشاور حزب و همزمان رهبر جبهه مخالفین محسوب می گردد. به دنبال تحولات داخلی حزب آمنو و اتهام فساد مالی و لواط علیه انور ابراهیم معاون وقت حزب، نامبرده پس از آزادی از زندان از حزب خارج و اقدام به تشکیل حزب جدید به نام عدالت مردم نمود. این حزب در انتخابات سراسری 2013 موفق شد 30 کرسی از کرسیهای مجلس نمایندگان را به خود اختصاص دهد. انور ابراهیم مشاور این حزب و رهبر جبهه مخالفین، پس از انتخابات با برگزاری تظاهراتهایی در ایالتهای مختلف مالزی اعتراض خود را به نتیجه انتخابات اعلام نموده و معتقد است که دولت جبهه ملی در برگزاری انتخابات تقلب نموده است. وی همچنین دولت را به بکارگیری چهل هزار تبعه بنگلادشی در انتخابات سراسری به نفع جبهه ملی متهم نموده است.

2-    حزب اسلامی پاس مالزی (PAS) که از جمله احزاب جبهه مخالفین به شمار می رود  هم اکنون 21 کرسی در مجلس نمایندگان دارد. این حزب پس از حزب آمنو بیشترین نفوذ را ميان مسلمانان ملايو بخصوص در شمال مالزي دارد. نیک عزیز مات رهبر معنوی و هادی آونگ رئیس اجرایی حزب محسوب می گردند. شورای علمای حزب از مهمترین ارکان حزب پاس به شمار می رود. 

 

3-    حزب DAP (حزب عمل دموکراتیک) غالبا بعنوان یک حزب چینی تبار شناخته شده است اما غیر چینی ها هم می توانند به عضویت آن درآیند. هم اکنون فقط یک نفر از اعضای کمیته مرکزی حزب مذکور، ملایوتبار است. کارپال سینگ ریاست حزب داپ را بعهده دارد اما لیم کیت سیانگ مشاور حزب نفوذ بسیار زیادی در حزب دارد. این حزب با افزودن 10 کرسی بر کرسیهای مجلس نمایندگان و با دارا بودن 38 کرسی موفق شد حضور بسیار خوبی در انتخابات سراسری ماه می 2013 داشته باشد به نحویکه نجیب رزاق از انتخابات مذکور به وقوع سونامی چینی یاد کرد.   

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران